CO2 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

CO2 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

CO2 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Elektrik kontrol odaları, kontrol panellerinin bulunduğu daha çok insan yaşamının olmadığı alanlarda meydana gelecek yangını 10 saniye içinde etkisiz hale getirmek ve yangının yayılarak vereceği zararı önlemek için kullanılan yangın söndürme sistemi CO2 yangın söndürme sistemi  ve co2 tüpleridir. Çalışma sistemi olarak yangının başladığı anda yangın ihbar sisteminden gelen sinyal ile co2 tüpü çok kısa bir zamanda oda içinde dağınık olarak yerleştirilmiş dağıtım nozulları aracılığı ile odaya dolar. Odaya dolan co2, odada bulunan oksijen miktarını çok düşük  oranlara indirerek yanma işlemi için gerekli olan % 21  oksijen miktarından % 15 lere düşürerek  aşağıda tutar. Yanıcı bir maddenin tutuşması veya yanmaya devam etmesi için gereken miktar -21 aralığıdır. Aynı zamanda  karbonsiksit yayıldığı odanı ısı derecesini düşürerek yanma için gerekli ısının oluşmasını engeller. Bu iki olay yanma olayının gerçekleşmesini engelleyerek kıvılcımların büyümesini, yayılmasını engelleyerek olası maddi kayıplarını önler.

CO2 yangın söndürme sistemi özellikleri

Yangını çok kısa bir sürede söndürürürler. Elektrik iletkenliği yoktur ve insanlı mahallerde kesinlikle kullanılmazlar. Odaya boşaltılan CO2 nin ozon tabakasına zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Bir CO2 tüpünün boşalmaması 60 saniye sürmektedir. CO2 yangın söndürme sistemleri sadece fiziksel söndürme yaparlar ve boşaltıldıkları alanda toz bulutu oluştururlar.

CO2 yangın söndürme sistemlerinin kullanıldığı yerler

Boya kabinleri başta olmak üzere, elektrik pano odaları, sistem odaları, trafo odaları, değerli evrakların tutulduğu arşivler,  bankaların sistem odaları ve kasaları, yanıcı ve uçucu kimyasal sıvı depolama alanları, metalik pişirim fırınları gibi insansız mahallerde kullanılmaktadır.

CO2 yangın söndürme sistemleri oksijeni azaltarak yanma için gerekli miktarının altına düşürmeleri, ortam sıcaklığını minimalize ederek yanma için gerekli sıcaklık oluşmasını engelleyerek yangını 10 saniyenin altında söndürdükleri için çok kullanışlı ve önemli yangın söndürücülerdir.