DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

 

DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

 

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri, evlerimizde, restorantlarda, cafeler de ve yemek pişirilen yerlerde kullanılan davlumbazlar, yağ buharlarının davlumbazlarda katılaşarak birikmesi sonucu yanmaya hazır bir katman oluşturur. Bu yağ katmanı zamanla ısı ile kolay yanabilecek bşr hale gelir. En ufak bir kıvılcımlanma ile davlumbaz içerisinde yangın olayı meydana gelir. Davlumbaz  yangınlarını söndürmek oldukça zordur. Yangın tüpleri ile yukarı doğru püskürtülerek söndürme işlemi filtrelerin içine yağ birikmesinden dolayı  başarılı olamamaktadır.

 

Davlumbaz söndürme sistemlerinin özellikleri

 

Davlumbaz yangın  söndürme ssitemleri davlumbaz içerisine yerleştiren bir algılayıcı, ve davlumbaz çevresine yerleştirilen ve ağızları yukarı doğru bakan nozullar ve borulama sisteminden oluşmaktadır.  Söndürücü kimyasalın bulunduğu tüp davlumbazın etrafında bir yerde kamufle edilmiş şekilde yer alır. Borulama sistemi ile davlumbazın içine ve çerçevesine bir birilerinin boşluğunu dolduracak şekilde nozullar yerleştirilerek , yangın algılama sistemine bağlanır. Olası bir yangın anında yangın alğılama sistemi sinyali ile devreye giren davlumbaz yangın söndürme sistemi davlumbazın içindeki nozullar aracılığı ile kimyasal söndürücüyü sıkar. Sıkılan kimyasallar birikmiş yağ katmanı üzerinde köpük tabakası oluşturarak oksijenle temasını keser ve yanma olayının geröekleşmesini engelleyerek yangına ilk anda müdahale edilir.

 

Mutfakların yangından korunması yönetmeliği ve davlumbaz yangın söndürme sistemleri

Mutfaklarda çıkan yangınların tüm binaya yayılmasından dolayı 2008 yılında binaların yangından korunması hakkindaki yönetliğe ek bir yönetmelik hazırlanarak mutfakların yangından korunması yönetmeliği hazırlanmış ve bakanlar kurulunca onaylanmış ve 2009 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelikte;mutfalar için alınması gereken yangın tedbirleri içinde alanı 30 metre kareyi geçen ticari amaçlı mutfaklar için davlumbaz söndürme sistemleri mecburi koşulmuştur. Kullanılacak yangın söndürme sistemleri için istenilen özellikler ve kullanılacak kimyasal söndürücü bütün özellikleir ile belirtilmiş ve mevcut mutfakların bu yönetmeliğe göre düzenleme yapmaları için 3 ay süre tanınmıştır.