HANGİ YANGIN TİPİ SINIFINDA HANGİ YANGIN SÖNDÜRME TİPİNİ KULLANMALIYIZ?

HANGİ YANGIN TİPİ SINIFINDA HANGİ YANGIN SÖNDÜRME TİPİNİ KULLANMALIYIZ?

 

Yangınlar evimizi bir çırpıda küllere döndüren, ormanlarımız yemyeşil iken onları karartan, biricik yavrularımızı hapsedip dumanıyla zehirleyen, hayvanlarımızın katleden kırmızı renkte, göz yaşartan, kalplerimizi paramparça eden koca bir kâbustur. Ama bu kâbus gerçek. Her an her yerde karşınıza çıkabilir.

Simsiyah bir duman gökyüzüne uçar gider, etraf da koşuşturan insanlar, hayvanlar can telaşına düşmüştür. Dumanının arkasından koca bir boşluk bırakır yangın. Simsiyah bir boşluk. Tekrar yeşermek tekrar hayata dönmek ister yakıp gittiği yer.

Bu tür o kadar çok felaket görmüştür ki insanlar artık canlarının daha fazla yanmasını istemezler. Bu sebeple kolları sıvayıp işe koyulmuşladır. Zaman geçtikçe yangının çıkma sebebini daha rahat bulan insanlarımız yangın sınıfları oluşturmuş bu yangın sınıflarına göre de yangın söndürme tüpleri icat etmişlerdir.

Yangın söndürme tüplerine hepimiz aşinayızdır. Gittiğimiz her ortamda bulunma zorunlulukları vardır. Yangın tüpleri yangın söndürme de ilk müdahale olarak kullanılır.

Yangın sınıfları A,B,C,D ve E sınıfı olarak beş farklı şekilde gruplandırılmıştır. Sınıf A; yanan maddenin kâğıt, ahşap, pamuk gibi katı madde yangınlarıdır. Sınıf B; yanan maddenin benzin, mazot, tiner gibi yanıcı sıvı yangınlarıdır. Sınıf C; yanan maddenin LPG, Metan, Asetilen gibi yanıcı gaz yangınlarıdır. Sınıf D; yanan maddenin kaynağının sodyum, titanyum, potasyum gibi hafif metal yangınlarıdır. Sınıf E; yangına elektrik trafo, pano gibi yerlerde çıkan yangınlardır.  F sınıfı yangınları da bulunmaktadır. Bunlara yağ tavası yangınları da denir. Bitkisel ve hayvansal pişirme yağlarını kapsamaktadır.

A sınıfı yangınlar soğutucu etki yaratan maddeler ile müdahale edilerek söndürülür. B sınıfı yangınları yanan madde ile oksijen temasını keserek (boğmak) sureti ile söndürülür. C sınıfı yangınlarında yangın kaynağını eserek soğutma işlemi ile söndürülür. D sınıfı yangınlar özel üretilmiş D sınıfı kuru toz ile söndürülür. E sınıfı yangınları elektriğin kesildiğine emin olduktan sonra su ile söndürebilirsiniz. Fakat elektrik olmadığına emin olmalısınız çünkü su elitken bir maddedir ve elektrik akımı devam ediyor ise başınıza daha büyük felaketler açabilir. F sınıfı yangınlarında kesinlikle su kullanmayınız.