İSTANBUL YANGIN TÜPÜ

İSTANBUL  YANGIN TÜPÜ

Yangın tüpleri hayat kurtaran yangından korunma önlemleridir. Bu nedenle  insan yaşam alanlarının tamamında yangın tüpü bulundurulması mecburi kılınmıştır. Yangın tüpü hayati öneme sahip olmasına rağmen sahte kimyasallar ile doldurulan yada ince saclardan üretilmiş yangın tüpleri piyasa da bolca bulunmaktadır. Bu nedenle yangın tüpü konusunda dikkat etmemiz gereken püf noktaları vardır.

Yangın tüpü alırken nelere dikkat etmeliyiz

Yangın tüpü alırken dikkat etmemiz gereken en önemli konu, yangın tüpü satan firmanın satış izni ve dolum izni belgeleridir. Bu belgelere ve Kalite standrtalrı yönetimi ( ISO ) belgelerine sahip firmalardan yangın tüpü almalıyız. Ayrıca yangın tüpü kimyasalları ithal belgelerini de sorgulamalı ve belgelerini incelemeliyiz.

Yangın tüpü bakımı

Yangın tüpü bakımları aylık olarak yerinde yapılırken altı aylık bakımlarda gerektiğinde bakım atölyelerine ve dolun hanelerine götürülmektedir. Bir yangın tüpünün yeniden doldurulması gerekiyorsa bunu dolum izin belgesi, servis belgesi olan firmalara yaptırmalıyız. İstanbul yangın tüpü gibi firmalar bu bakımları yapıp yangın tüpü satışı da yapmaktadır.

Yangın tüpü satışı

Yangın tüpü satışları için bir çok lisanssız firmanın yanında az sayıda lisanslı satış bayisi bulunmaktadır. Yangın tüpü satış izin belgesi alabilmeniz için Sanayi Bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmeliklerde yer alan kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu nedenle lisanslı satış yapan firma sayısı oldukça azdır. Yangın tüpü alırken lisanslı firmaları tercih ederek hayatımızı güvenilir ellere bırakmalıyız.

Yangın tüpleri yangın anında elimiz ayağımız ve can güvenliğimizin teminatıdır. Hayati öneme sahip yangın tüpleri lisanslı firmalarca satılmalı, dolum izni olan firmalarca doldurulmalı, aylı,, 3 aylık 6 aylık ve yıllık bakımları düzenli olarak yaptırılmalıdır. Bakımları yaptırılmayan yangın tüpleri yangın anında yangını söndüremeyeceğinden yangın büyüyerek devam edecek ve can kayıplarına neden olacaktır.