İSTANBUL YANGIN TÜPÜ

İSTANBUL YANGIN TÜPÜ

Yangın tüpleri yangını söndüren ve büyümesini engelleyerek can ve mal kayıplarını engelleyen söndürücülerdir. Yangının büyümesini engellediği için hayati önem sahiptir. Bu nedenle tedarik edilmesi için dikkatli olarak belgeleri incelenmeli ve standartlara uygun tüp seçimleri yapılmalıdır.

İstanbul yangın tüpü nereden alınmalıdır

Yangın tüplerinin birebir kopyaları olan uyduruk malzemelerden imal edilmiş, yangın söndürme özelliği bulunmayan yangın tüpü almamak için kaliteli üretim yapan ve tanınan firmalar tercih edilmelidir. Bu firmalar yangın tüpünü ortalamanın üzerinde bir fiyata satabilir ancak unutulmamalıdır ki yangın tüpünden yapılacak her kesinti insan hayatını biraz daha önemsiz hale getirecektir. Bu nedenle fiyatı yüksek olsa da kaliteden ödün verilmemelidir.

Yangın tüpü fiyatları

Yangın tüpü üreten firmalar; uluslar arası standartlara göre üreten, CE ve TSE belgelerine sahip, ISO 11602-2-3-4 maddelerinde yer alan kalite standartlarında üretim yaparak kullanıcı hizmetine sundukları yangın tüpü için ortalama fiyatların üzerinde fiyat talep etmektedirler. Bu fiyatlar sizlere yüksek gelebilir ancak tam anlamıyla bütün standartları karşılayan ve kaliteli bir yangın tüpü için bu fiyatlar normal fiyatlardır. Bu nedenle daha aşağı fiyatlarla satılan  ve bu standartları karşılamayan tüpler tercih edilmemelidir.

Yangın tüpü firmaları

Firma tercihi yaparken; kalite belgesi olan, CE, TSE,NDFA standartlarında üretim yapan, kaliteli ham madde kullanan, üretim yetki belgesi bulunan ve tanınan firmalar tercih edilmelidir. Bu özelliklere sahip firma sayısı çok az iken ülkemizde yangın tüpü üretimi yapan firma sayısı tezatlık oluşturacak biçimde çok fazladır. Bu nedenle firma seçimi aynı zamanda insan hayatını kurtarmak için yapacağımız seçimdir ve çok titiz davranılmalıdır.

Yukarıda yazılı özelliklerin tamamına sahip olan ve titizlikle seçmemiz gereken yangın tüpü üretim firmaları için çalışma bakanlığı denetim ekipleri  sürekli olarak denetimler yapmaktadır. Buna rağmen bu denetimlerden kurtulan ve faaliyetlerine devam eden yangın tüpü üreticileri de bulunduğundan çok dikkatli olunmalıdır.