İTFAİYECİ MALZEMELERİ

İTFAİYECİ MALZEMELERİ

 

İTFAİYECİ MALZEMELERİ

 

Yangın anında yangın tedbirlerinden yangın tüpü, yangın dolabı gibi tedbirler yangının gelişmesini ve büyümesini engelleyemiyorsa yapacağınız ilk iş 155 numarasını arayarak itfaiye çağrılmasıdır. İtfaiye gelişmiş teknoloji ile üretilmiş ekipmanları ile yangına müdahale edecek ve söndürecektir. İtfaiyecilerin kullandıkları malzemeler yangın söndürme esnasında hayati önem taşıdıkları için hem itfaiyecileri korumalı hem de ısıya ve sıcaklığa dayanıklı olmalıdır. yangın anında ortaya çıkan sıcaklığa dayanacak ham maddelerden üretilmektedir.  İtfaiyeciler için üretilen malzemeler şu şekilde sıralanabilir.

 

İtfaiyeci üniforması ;  itfaiyeciler için üretilen malzemelerden en önemlisi olan  üniformalar yaz ayları ve kış ayları için iki farklı yanmaz kumaştan üretilmektedir. 1998 yılında yaşanan bir gemi yangınında gemide bulunan kimyasal sıvı tankeri patlamış ve itfaiyecilerin üzerine gelen kimyasal sıvı itfaiyecilerin yaralanmasına ve 2 itfaiyecinin ölümüne yol açmıştır. Bu nedenle yanmaz kumaştan yapılması zorunlu olan üniformalar aynı zamanda hareket kolaylığı da sağlayacak esnekliğe sahip olmalıdır.

 

İtfaiyeci kaskı ; İtfaiyeciler için üretilen özel kasklar hem yanmaz özellikte olup hem de yüksek şiddetteki darbeler karşı dayanıklıdır. Yangın anında yıkılan bir binadan saçılan bir parçanın gelip yaralamasına karşın normal kasklardan daha fazla dirençli üretilen bu kaskların ön tarafında yangının sıcaklığını azaltması için kompozit malzemelerden yapılmış şeffaf yüz koruyucusu mevcuttur. Bu sayede yangına müdahale ederken alevlerin sıcağından korunmaktadır.

 

İtfaiyeci Ayakkabı ; Ayakkabılar çelik burunlu yangına ve yüksek sıcaklığa dayanıklı ayakkabılardır. Yanan bir bana yada atölyede eriyik ve sıcak halde bulunan lastik maddeler  itfaiyecinin hareket etmesini engellemesin diye dayanıklı malzemelerden üretilmişlerdir.

 

İtfaiyeci Eldiven ; Eldivenler itfaiyecinin yangın karşısında en önemli koruyucularından biridir. Yangın anında ısıdan etkilenmiş ve sıcaklığı yükselmiş her türlü malzemeyi eliyle kullanacağı için eldivenler ısı geçirmez özellikli olmaz zorundadır.Bu eldivenler ile yangına daha kapsamlı bir müdahale gerçekleştirilebilir.

İtfaiyecinin kullandığı bir çok malzeme vardır. Bunların ortak özelliği yangına karşı dayanıklı ve ısı geçirmez olmalarıdır.