YANGIN TÜPLERİ

YANGIN TÜPLERİ

Yangın belirli bir alanda bilinmeyen sebeplerle oluşan kıvılcımın çok hızlı yayılarak etrafında bulunan yanıcı maddeleri de tutuşturarak oluşturduğu bir felakettir. Yangına ilk anda müdahale edilemez ise yangın hızlı bir şekilde etrafı sarar ve can ve mal kayıplarına neden olur. Bunun olmaması için yangına ilk başladığı anda yangın tüpü ile müdahale edilmelidir. Yangın tüpü yangını kıvılcım halinde iken söndürerek veya yavaşlatarak büyümesine ve kayıplar yaşanmasına engel olur. Yangın tüpü bu nedenle hayati öneme sahiptir.

Bakımı ve dolumu

Yangın tüpleri hayati öneme sahip oldukları için bakım ve kontrolleri periyodik olarak yapılmalıdır. Periyodik olarak bakımı yapılan yangın tüpü yangın anında sağlıklı çalışacak ve yangını söndürecektir. Uzun süre yerinde bekleyen yangın tüpü belirli bir zaman sonra özelliğini kaybeder. Bu durumda tekrar servis dolum hanesine gönderilen yangın tüpü yeniden doldurularak kullanım yerine getirilir.

Firma seçimi

Yangın tüpü piyasasında faaliyet gösteren çok sayıda yangın tüpü firması bulunmaktadır. Ancak bunların sadece çok az bir kısmı yetki belgesi lan ve bakanlıkça onaylı yangın söndürme firmalarıdır. Yangın tüpü alırken veya yangın tüpü bakımı için firma seçerken bunlara dikkat etmeli ve tanınan, güvenilir yangın söndürme tüpü firmasından alış veriş yapmalıyız.

Görüldüğü üzere bir çok etken faktörü olan yangın söndürme tüpü insanların yangından korunması için hayati öneme sahiptir. Yangın anında yangına sağlıklı müdahale edebilmek için yukarıda yazılı noktalara dikkat etmeliyiz.