YANGIN TÜPÜ ÇEŞİTLERİ

YANGIN TÜPÜ ÇEŞİTLERİ

                Hayatımızda yangın olayların da hem maddi anlamalar, hem de manevi anlamda büyük derecede sıkıntılar yaşayabilmekteyiz. En önemlisi de manevi kayıplar büyük ölçüde insan hayatında zararları olabilmektedir. Bundan dolayı her an yangın veya başka bir doğal afete karşı tedbirli olmamız kayıplarımızı büyük bir ölçüde azaltacaktır. Günümüzde her şeyin bir çeşitlilik gösterdiği gibi yangın tüplerinde de değişiklik göstermesine sebep olan unsurlar bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olur isek yangının büyüklüğü ya da yangın çıkan yerin değişikliği bu unsurları belirlemektedir.

                Yangın tüpü beş çeşit olarak ayrılmaktadır. Bunlar ise şu şekilde tanımlanır;

  • A tipi yangın tüpü; kâğıt, ahşap ve ince türlü yanacak maddeleri söndürmek için kullanılan tüptür.
  • B tipi yangın tüpü; yanıcı maddeleri söndürmek için kullandığımız benzin akaryakıt gibi.
  • C tipi yangın tüpü; buda yanıcı maddeleri söndürmek içindir tek farkı lpg ya da metan gazı gibi gazları söndürmesidir.
  • D tipi yangın tüpü; kimyasal maddeleri yani sodyum, magnezyum, alüminyum gibi maddeleri söndürmek içindir.
  • E tipi yangın tüpü; elektriğin yaratmış olduğu yangınları söndürmekte daha etkili bulunmaktadır.

                Yangın tüpleri kullanılacak alanlarına göre kullanıldığında daha etkili bir çözüm ortaya çıkmaktadır. Bu yangın tüplerinin içerisindeki kullanılan maddelerin değişik olmasından kaynaklanmaktadır. Örnekte bulunacak olursak bir elektrik nedeni ile çıkan yangının üzerine sulu olan pompadan sıkarsak ne olur? Tabii ki elektrik ileterek elektriğin çarpmasına neden olur. Buda daha kötü bir etki yaratmaktadır. Bundan dolayı alanlarına göre yangın tüpü kullanmalıyız.