YANGIN TÜPÜ DOLUMU

YANGIN TÜPÜ DOLUMU

Yangın tüpü hayati önemlerinden dolayı bakımlarının düzenli ve periyodik olarak yapılması zorunlu yangın söndürme tedbirlerindendir. Bakımları düzenli yapılmadığı zaman içindeki kimyasal özelliğini kaybeder ve olası yangında yangını ilk haliyle söndüremez, büyümesine neden olarak can ve mal kayıplarına neden olur. Bu sebeplerden dolayı yangın tüpükontroleri ve dolumu dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Dolumu ve dikkat edilmesi gereken noktalar

Yangın tüpleri uzun süreler yerlerinde bekledikleri için içlerinde bulunan kimyasal özelliğini kaybederek dibe çöker ve tüp içindeki basın kaybolur. Bu durumda yangın tüpü basın göstergesindeki ibre yeşil alandan kırmızı alana gelir.  Bu durumda yapılması gereken şey teknik ekip tarafından bu tüpün dolum için atölyeye götürülmesidir. Teknik elemanlar yangın  tüpünü atölyeye getirip tetik valfinin altından sökerek tüpün içindeki kimyasalı boşaltırlar. Kullanılan kimyasala göre gerekirse basınçlı kum kullanılarak su ile birlikte yangın tüpü temizlenir. Temizlenen yangın tüpü kimyasal kazanında standartlara göre hazırlanmış kimyasal karışımı ile doldurulup ağzı tekrar kapatılır. Ağzı kapatılan yangın tüpü hidrostatik basınç testine sokulur. Bu testte yangın tüpüiçindeki basınç makine yardımıyla tam olarak ölçülür. Bu basınç değeri istenilen değer aralığında ise yangın tüpü satışa hazırdır.

Yangın tüpüdolumu içim ilgili bakanlıkça dolum izni verilmesi gereklidir.  Bu belgeye sahip olan firmalardan yangın tüpü alınabilir v servi olarak antlaşmalar yapılabilir. Güvenilmeyen ve izin belgesi olmayan firmaları kesinlikle tercih etmeyiniz.