YANGIN TÜPÜ HER EVDE NEDEN OLMALIDIR ?

Yangın her ortamda küçük bir dikkatsizlik ve ya çeşitli nedenlere bağlı olarak çıkabilecek kötü durumlardan biridir. Yangının en çok görüldüğü ortam ise evlerdir. Evler küçük olmasına ve içerisinde az sayıda kişinin yaşamasına rağmen yangına daha müsaittir. Bu yüzden herkesin sıcak huzurlu bir ev yerine yanıp külmüş bir eve gitmek istemesi düşünülemez. Küçük büyük herkesin dış etkenlerden korunacağı, barınacağı, huzur bulacağı tek ortam olan evlerde çıkacak en küçük bir kıvılcım dahi bütün hayatı alt üst edebilir. Bu yüzden yangın denildiğinde ilk korunacak olan yer evlerdir.

                Evlerde yangının oluşmasına imkân vermemek için bir dizi tedbir alınabilir. Bu tedbirler ev içerisinde bulunan yanıcı aletlerden uzun süre kullanıldığında yangına sebep olacak aletlerin kullanımına kadar pek çok tedbiri kapsamaktadır. Peki, ev içerisinde en etkili tedbir nedir?  Tedbir bir olay yaşanmadan önce o olayla ilgili oluşabilecek durumları ortadan kaldırmak anlamına gelir. Yani yangına sebebiyet verecek olan her şeyin ortadan kaldırılması anlamına gelen tedbirler şunlardır:

  • Ailecek yangın çıktığında neler yapılabileceği konuşulmalıdır.
  • Sigara, kibrit, çakmak gibi şeyler özellikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulmalıdır.
  • Yıpranmış ve eskimiş elektrik kabloları değiştirilmelidir.
  • Açıkta kalan elektrik kabloları kapatılmalıdır.
  • Ev içerisinde ve özellikle yakıcı maddelere yakın yerlerde yanıcı tiner, benzin, gaz yağı gibi maddeler koyulmamalıdır.
  • Soba kullanılan evlerde yatmadan önce sobalar söndürülmelidir.
  • Yangın anında çıkan dumanı algılayan dedektörler kullanılmalıdır.
  • Yangın tedbirleri içinde en önemli olanı yangın tüpü bulundurulmalıdır ve yeri herkes tarafından bilinmelidir.

Yangın için alınacak olan bütün tedbirler yangının çıkmasını %100 engelleyemez. Ancak yangın tüpü bulundurmak yangın çıksa da çıkmasa da alınabilecek en güzel tedbirdir. Bu yüzden her evde yangın tedbirleri içerisinde yangın tüpü de bulunmalıdır. Yangın tüpü bulundurulmayan evlerde aniden çıkan yangınlar için su bulmak, örtü ile söndürmeye çalışmak yeterli olamayabilir. Hatta yangının daha da büyümesine neden olabilir. Yangın çıktığında alevler ne kadar küçük olursa olsun yangına karşı büyük bir güç ile karşılık vermek gerekir. Çünkü yangını söndürmek için yeterince karşılık verilmemesi yangını daha da büyütür. Unutulmamalıdır ki yangın insan gücünden daha hızlı yayılma imkânı bulmaktadır.

Yangına en güçlü yanıtı verecek olan yangın tüpüdür. Yangın tüpü kullanılmadığında yangın ilerlemesine devam eder. Söndürülse bile evlerdeki zayiatta fazla olacaktır. Yangın tüpleri evlerde çıkabilecek her yangının önlenmesinde büyük bir güçtür. Sevdiklerinizi ve kendinizi düşünüyorsanız her zaman tedbirli olup evlerinizde yangın tüpü bulundurmanızı öneririz.