YANGIN TÜPÜ KULLANIM ALANLARI

YANGIN TÜPÜ KULLANIM ALANLARI

                Günlük bir yaşamımızda her an nerde neyle karşılaşacağımızı, önümüze neler çıkacağını bilemeyiz. Bazen iyi şeyler yaşarken bazen ise hiç ummadığımız anda hayatımızı çok kötü bir şekilde etkileyecek etmenlerle karşılaşabilmekteyiz. Bundan dolayı her şey için bir önlem almak sonrasında keşke şu önlemi almış olsaydım diyerek pişman olmamak hayatımız için çok önemlidir. Bu sebeple bazı yasalar ve kanunlara uymamız gerekmektedir. Bunlardan biride yangın tüpü bulundurma gibi olmaktadır.

                Bazı alanlarda ve yerlerde yangın tüpü bulundurulması gerektiğine dair yasalar bulunmakta ve sık bir şekilde kontroller yapılmaktadır. Örnekler verecek olursak şahsi araçlarda yangın tüpü bulundurulması zorunlu tutulmaktadır. Araba yanmasına karşı aniden bir yangınla karşılaşma esnasında kullanılması ve yangının büyümesini önlemesi gerekmektedir. Özellikle toplu taşıma araçlarında da bulundurulması gereklidir çünkü birçok insanın canı önemlidir.

                Başka bir örnek daha verecek olursa şirketlerde, toplu bulunulan yerlerde, toplu taşımalarda, otoparklarda, okullarda, belediyelerde ve birçok aklınıza gelebilecek yerlerde kullanılmaktadır. Bu konu üzerinde insanlar bilinçlendirilmelidir. Her hangi bir yangın çıkma olasılığına karşı eğitimler verilerek tatbikatlar düzenlenmelidir. İnsanlarımız yangın çıktığında paniklemeden ve rahat bir şekilde yangın tüpü ile müdahalede bulunabilmelidir. Yangın tüpü belki büyük yangınlarda yangına müdahale ettiğinde etkisini gösteremeye bilir belki buna gücü yetmeye bilir. Fakat yangının büyük bir derecede büyümesini önleyebilmekte hatta ilk çıktığı anda kullanıldığında büyük bir faciayı önleyerek yangını söndürebilmektedir. Sizde yangın tüpü mutlaka bulundurun canınızı ihmal etmeyin.