YANGIN TÜPÜ KULLANIMDA HALKIN BİLİÇLENDİRİLMESİ

YANGIN TÜPÜ KULLANIMDA HALKIN BİLİÇLENDİRİLMESİ

Yangın tüpleri hayatımızı kurtaran ve küçük yangınların büyümesini önleyen ürünler arasında bulunmaktadır. Yangın tüpü kullanımı ilkokuldan itibaren çocuklara öğretilmeli ve yangın tüplerinin oyuncak olmadığı, yangın esnasında hayat kurtardığı konusunda öğrenciler bilinçlendirilmelidir. Tabi aklınıza küçücük çocuk yangın tüpünü nasıl kullansın diye bir soru gelebilir. Bu konuda size cevabımız ilkokul yaşındaki bir çocuk yangın esnasında kardeşlerini dışarıya çıkartabildiğini veya deprem anında ebeveynleri şaşkınlık yaşarken çocukların panik yapmadan korunaklı alanlarda ve uygun pozisyonda depremin geçmesini beklediklerini, gerek çevremizden, gerekse haberlerden duymuşunuzdur. Bu konuda ilk defa bilinçlendirmek çok önemlidir.

Yangın tüpü satışı yaygın olduğundan, yangın tüpü alımında taviz vermemek için alıcıların gerekli kontrolleri alıcıların yapması gerekmektedir. Yangın tüpü dolumun da veya ilk defa yangın tüpü satın alımında yangın tüpleri arasından rastgele bir tanesi seçilip denenmesi gerekmektedir. Çünkü bazı yangın tüpü firmalarının gaz dolumların da hile yaptıkları ve yangını söndürmeyen farklı ürünler kullandıkları tespit edilmiştir. Bu konuda kendimizi riske atmamıza gerek olmadığını düşünmekteyiz.

Yangın tüpü kullanımında bilinçlendirme okullarda sadece yangın haftasında okul bahçesine ateş yakılarak anlatılmaya çalışılmaktadır. Ama bu konuda birçok öğrenci yangın tüpü kullanımını anlamamakta ve gelişen olanlar çevresinde dikkatini çekmemektedir. Yangın tüpü kullanımı bilinçlendirilmesi sadece bir ateş yakıp belirli tekniklerle söndürmek olarak algılanmamalıdır. Yangın tüpü satışı, yangın tüpü servisi ve aylık kontrolleri olan, sürekli takip edilmesi gereken bir ürün olarak anlatılmalı ve tüpü eline al kullan at mantığı dışında, kontrol tekniklerinin öğretilmesi gerekmektedir.

Bu konuda gerekli eğitim uzmanlarının milli eğitim müfredatlarına yangın tüpü servisi, yangın tüpü satışı ve yangın tüpü kullanımı konularıyla alakalı uygulamalı eğitim metotları üretmeleri ve halka ve öğrencilere hızlı bir biçimde öğretilmelidir.