YANGIN TÜPÜ NERELERDE KULLANILIR?

YANGIN TÜPÜ NERELERDE KULLANILIR?

                Yangın çıktığı esnada çoğu insan ne yapacağını, çıkan yangını nasıl söndüreceğini şaşırır. Canının kaygısına düştüğü gibi sevdiklerinin ve eşyalarının da derdine düşer. İşte böyle bir durumda yangın hızla ilerlerken ne yapacağınızı bilmeden kaygı içerisinde kalmak istemiyorsanız sizler için yangın tüpü edinmek ideal olacaktır.

                Yangın çıkmadan önce birçok önlemi alırsınız ancak bu önlemlerin en önemlisi ve en etkilisi hiç kuşkusuz yangın tüpü olacaktır. Yangın tüpü sadece evlerde kullanılan bir kalkan değildir. Bu yüzden kullanım alanı da oldukça geniştir. Yangının çok büyük ve ya çok küçük olmasına gerek yoktur. Her ne yangını olursa olsun yangın tüpüne ihtiyaç vardır.

YANGIN TÜPÜ NEDEN KULLANILMALIDIR?

                Yangın tüpü, yangını söndürebilecek olan ürünlerin başında geldiği için güvenliğinizi sağlamak için kullanmanız gerekir. Yangın tüpü içerisinde bulunan yangın söndürücü maddeler sayesinde yangının ilerlemesinde en fazla etkiyi gösterir.

                Yangının ilerlemesi ve bulunduğu yeri sarması çok kolay olduğu için yangın tüpü, püskürtme özelliği sayesinde kısa sürede yangının üzerine gidecektir. Yangının güçlü olmasına karşın daha güçlü bir güçle karşılık vermek gerekir. Yangının şiddetini en iyi durduracak güç ise yangın tüpünden bir anda çıkan yangın söndürücü madde ile sağlanmaktadır.

                Yangın tüpü diğer yangın önleyici tedbirlerden daha kolay akla gelmektedir. Bulunduğu yer belli olduğu için yangın çıktığı anda hemen alınarak yangının önüne geçilebilmektedir. Herkesin yerini bildiği bir yangın tüpünü bulması kolay olacağı için yangın çıkan yerde her kim olursa olsun kolaylıkla yangın tüpünü bulabilir.

YANGIN TÜPÜ NASIL KULLANILIR?

                Yangın tüpü yangın çıktığı anda bulunduğu yer belli ise hemen alınarak yangına karşı uygulanmalıdır. Yangın tüplerinin genel özelliği olan baş bölümündeki pim çekildiğinde çalışmaya başlamaktadır. Herhangi bir yangınla karşılaştığınızda yangın tüpünün pimini çekerek, sırtınızı rüzgâr olan tarafa dönün. Rüzgâr olan tarafa döndüğünüzde kullanacağınız yangın tüpü ile alevlerin arasındaki etkileşim daha kolay olacaktır. Yangın tüpünün pimini çektiğiniz yerdeki başlığı sıkarak ağzından yangın söndürücü maddenin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

                Alevlerin üzerine sıkmak yerine yangın tüpünü yangının dibine doğru tutmanız yangını daha kolay söndürmenizi sağlayacaktır. Yangının başlangıç noktasındaki alevler daha güçlüdür. Bu yüzden ilerlemesi daha kolay olur. Alevlerin dibine doğru sıktığınız yangın söndürücüyü ilk olarak önünüzdeki bölgeye püskürtmeniz daha iyi olur. Önünüzdeki alevler söndükçe tüpünüzü daha ileri götürerek yangının ilerlediği diğer kısımları da söndürmeniz gerekir. Yangın sönmeden kesinlikle tüpü çekmemeye çalışın. Bu alevlerin tam sönmemesine ve devam etmesine neden olacaktır.