YANGIN TÜPÜ SERVİSİ

YANGIN TÜPÜ SERVİSİ

Yangın, bilinmeyen sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkan ve çok hızlı bir şekilde yayılarak her tarafın alevlerle kaplanmasıdır. Yangın başladığı anda müdahale etmek gereklidir. Bu müdahale yangın tüpü ile yapılır. Yangın tüpü aktif yangın söndürme yöntemleri arasında birinci sıradadır. Bu nedenle çok önemli olmaktadır. Hayati önemi olan yangın tüpü bakımları için tercih edeceğiniz servisler de çok önemlidir. Ülkemizde bulunan yangın tüpü servisleri, bir kısmı yetkisiz, üretim ve servis sertifikalarına ve belgelerine sahip olmayan, doğru ve sağlıklı servis hizmeti vermeyen servisler oluşturmaktadır.

Servis ve tüp bakımları

Yangın tüpü bakımları için anlaşma yaptığımız servis öncelikle TS – ISO – 11602 – 2 standartlarına ve belgesine sahip olmalıdır. Bu belgeye sahip olmayan ve TSE belgesi olmayan hiçbir firma ile servis anlaşması yapmamalıyız. Servisler aynı zamanda dolum yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. Dolum yeterlilik belgesi; yangın tüpü içine yer alan kimyasalları ve basınçlandırmayı tam olarak yapıldığını belgeler. Yangın tüpü servisi aynı zamanda ihtiyacımız olan yangın tüplerini TSE standartlarında üreten ve satan servislerdir. Yangın anında kullanacağımız ve o anda işe yaraması gereken yangın tüpü işlevini yerine getirmez ise yangın daha da büyüyecek ve her tarafı saracaktır. Bu nedenle yangın tüpü bilinen, tanınan, sertifika ve belgeleri tam olan servislerden tedarik edilmelidir. Ülkemizde çok sayıda üretici ve satış servisi bulunmaktadır. Ancak bunların çoğu yetkisiz ve belgesiz servislerdir. Bu nedenle yangın tüpü alırken hayatımıza ödeyeceğimiz fiyatı göz önünde bulundurarak fiyatı düşük olanları değil kalitesi ve güvenliği yüksek olan servisleri tercih etmeliyiz.

Yangın tüpü, kullanım amacı yangına ilk müdahale olduğu için hayati önem taşımaktadır. Bu öneminden dolayı ulusal ve uluslar arası kuruluşlar tarafından yönetmelikler hazırlanmış ve dolum yetki belgesi, kalite belgesi olan servislerin tercih edilmesi önerilmiştir.