YANGIN TÜPÜ

YANGIN TÜPÜ

Yangın tüpü, yangın söndürme cihazı olarak da bilinir. İçeriğinde bulunan maddeler yüksek derecede ısı ve oksijenin kesilmesine yardımcı olur. Birçok farklı ebatlarda üretilen yangın tüpü, yangının başladığı an itibariyle alevleri dindirmeye ve yangını fazla zarar vermeden söndürmeye yarar.

Yangın tüpleri, içeriğinde bulundurduğu maddelere göre sınıflandırılır ve kullanılır. İşte yangın tüpleri ve özellikleri.

*Kuru kimyevi toz içerikli yangın tüpleri: ABC yangın tüpü olarak da bilinen kuru kimyevi toz içerikli yangın tüpü elektrik ve metal yangın harici her türlü yangında kullanılır. Tozun fazla bir etkiye sahip olmaması halinde sönmüş gibi görünen yangınlar tekrar alevlenebilir. Ayrıca kimyevi toz içerikli tüp kullanıldıktan sonra etrafın temizlenmesi gerekir ve bu temizlik oldukça zordur.

*Köpüklü yangın tüpü: A, B sınıfı yangınlar için kullanılan söndürme cihazı köpüklü yangın tüpleridir. Yangının etrafa yayılmasını önleyen bu söndürücü kısa sürede ve basitçe temizlenme özelliğine sahiptir. Elektrikli cihazlarda meydana gelen yangınlar köpüklü söndürücü yardımıyla ortadan kaldırılır. Ayrıca gözenek halindeki bütün maddelere nüfuz ederek yangının bir an önce söndürülmesine yardımcı olur.

*Karbondioksit içerikli yangın tüpleri: B, C sınıfı yangınları için tercih edilen karbondioksit içerikli yangın tüpleri patlama riski yüksek olan maddelerde özellikle tercih edilir. Patlama riskini ortadan kaldırarak yangının kısa sürede bitmesine yardımcı olur. Bu söndürücüler su ve toz içeriğinde barındırmadığı için elektronik ürünlere hiçbir şekilde zarar vermez. Solvent ve yağın fazla olduğu bölgelerde kısa sürede yangını söndürmede birebirdir.