YANGINDA İLK MÜDAHALE

YANGINDA İLK MÜDAHALE       

Yangın insanoğlunu gerek can kaybı açısından gerekse mal kaybı açısından en çok zarara sokan afetlerdendir. Yangının çıkış nedenlerinin çoğu ihmalkârlık yüzünden çıkmaktadır.  Elektrik kaçağı, soba devrilmesi, baca yanması, gaz kaçağı, üretim alanlarındaki kullanılan kimyasal maddeler gibi sebeplerden yangınlar çıkmaktadır. Yangına ilk müdahale her zaman en etkili yöntemdir. İlk müdahale ne kadar doğru bir biçimde yapılırsa yangının söndürülmesi o kadar kolay olur.

 Yangın çıktığı andan itibaren olay yerindeki kişilerin sakinliğini korumaları gerekmektedir. İlk yapılacak iş doğalgaz ve tüp gibi patlayıcı unsurların yangın yerinden uzaklaştırılması ve yangın içersindeki ve çevresindeki insanların çıkartılmasıdır. Daha sonra yangının olduğu yeri itfaiye ekiplerine tam ve doğru adres verilerek yangın ihbarı verilmelidir. Yangın yerinde patlayıcı, yanıcı ve parlayıcı maddeler varsa olay yerine yaklaşılmamalıdır. Yangına eğer müdahale etme olanağı varsa yangın tüpüyle müdahale edilebilir. Yangın tüpünü kullanmadan önce üzerinde bulunan yangın tüpü servis kâğıdındaki bilgileri okunup yangın tüpü dolumu ne zaman olduğunu kontrol etmemiz gerekmektedir. Boş olan yangın tüpüyle can riskine girmemize gerek yoktur. Ayrıca yangın tüplerinin satımını yapan firmaları ve ürünlerini kontrol etmemiz lazımdır. Yangın tüpü satışı yapan firmalardan lisanslı ve kaliteli ürünler kullanmamız yangın anında birçok hayatı kurtaracaktır.

Yangın tüpleriyle yapılacak ilk müdahale esnasında yangına yeterli miktarda yaklaşmamız gerekmektedir. Yangın tüpünün emniyet piminin çekili olduğuna dikkat etmeyi unutmayız. Daha sonra yangın alanında yangın tüpü kullanıcısına en yakın olan alandan olmak üzere yangının başladığı alevlerin en alt tarafına yangın tüpünü boşaltmaya başlamamız gerekmektedir. Bu esnada yangın alanındaki pencerelerin ve kapıların kapalı olmasına ve rüzgârlı havada ise rüzgarı arkamıza almamız gerektiğini unutmayınız. Unutmayın yangında yapılan doğru müdahale hayat kurtarır.

Yangın tüpü ihtiyaçlarınızda her zaman yanınızda yer alan firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.