YANGINDA YAPACAĞINIZ İLK İŞ TABİ Kİ

YANGINDA YAPACAĞINIZ İLK İŞ TABİ Kİ

 

Belki başınıza gelmiştir belki de gelmemiştir ama yangın insan hayatını maddi ve manevi yönden sarsan bir doğal afettir. Bugüne kadar bir yangın içinde kalmadıysanız bile kaldığınız anda neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Hangi yolları izlemelisiniz? Kendinizi ve sevdiklerinizi nasıl korumalısınız? Gibi birçok soruya yanıt bulmaya çalışacağız.

 

Yangın insanları derinden sarsan bazen insanların tıbbi ve psikolojik destek alamadan anlatamadıkları bir durumdur. Maddi ve manevi yönden birçok hasara yol açan yangın kişilerin bilgisizliği veya tecrübesizlikleriyle de daha çok büyüyerek daha büyük sorunlara neden olabilir. Yangın konusunda bilgisi olmayan kişiler yangından kaçsa bile daha sonrasında üzerinden atması gereken sarsıntı oldukça can sıkıcı ve yorucu bir süreçtir.

 

Yangına insanların en yoğun olduğu ortamda mesajla bir alışveriş veriş merkezinde yakalandığınızı düşünelim. Gezdiğiniz fastfood katının mutfağında gaz kaçağından dolayı bir patlama ile yangının başladığını farz edelim. İnsanlar korkarak önlerine ne gelirse iteleyerek kaçmaya çalışırlar. Bazıları yaralıların yanlarına giderek ilk yardım müdahalesine başlar, bazıları yangını söndürmeye çalışır. Peki, siz ne yaparsınız? İlk yardım konusunda bir bilginiz yok, yangın tüpü nasıl çalışır bilmiyorsunuz. Bu durumda ne yaralılara yardımcı olabileceksiniz ne de yangını söndürebileceksiniz. En iyisi siz hemen itfaiyeyi arayıp durumu bildirin. Daha sonra yangından kaçmak için çıkışları kontrol edin. Normal yollar kapalıise yani yangın oraları da sarmış olabilir veya insanlar normal çıkış kapısına yüklenmiş ve oraya trafik sıkışmış olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en güzel şey yangın acil çıkış yazılarını takip etmektir. Bu yazılar sizi yangın merdivenlerine, yangın kapısı ile desteklenerek yangının geçişini engellemiş ve zehirli gazı yangın merdivenine ulaşmasını engelleyen kapılara götürecektir.

 

Yangın Kapılarının kilitli olsa dahi dışarıdan panik bar butonu ile açabileceğiniz bir kolu bulunmaktadır. Bu kol sayesinde kapıyı açarak merdivenlere ulaşabilirsiniz. Yangın kapıları ısı ve zehirli dumandan insanları korur. Günlük hayatımızda bu kapılara çok dikkat etmeyiz. Yangın kapıları her zaman bizi yangın merdivenine de götürmez. Ama yangın kapılarının bulunduğu bölge güvenli bir alandır. Kapıyı kapatarak orada bekleyebilirsiniz.

 

Hiç bir zaman Başımıza bu tarz felaketlerin gelmesini istemeyiz. Bu yüzden kötü olan düşünceleri her zaman kafamızdan atmak isteriz ve düşünmeyi reddederiz. Ama bunlar yaşamımızın doğal olaylarıdır ve her zaman karşımıza çıkabilirler. Kendimizi buna hazırlamalı önceden gerekli önlemleri ve dersleri almalıyız.