Yangın Söndürme Tüpleri Hakkında

Yangın anında can ve mal kaybını önlemek için alınabilecek en kullanışlı araç olarak görünen yangın söndürme tüpleri, günümüzde ev ve iş yerlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Yangın gibi hayat boyu başımıza gelebilecek sıkıntılı durumlarla birebir karşılaşmadığımız takdirde çok da fazla önemseyeceğimiz bir durum değildir. Ancak önlem alınmadığında sonuçları çok ağır olabilmektedir.

Modern yangın söndürme tüpünün ilk oluşumuna baktığımızda bu durumu daha net anlamamız mümkün olacaktır. Edinburgh’ da George Manpy 1816 yılında ilk modern yangın söndürme tüpünü yapmıştır. Oluşum sürecine girmesi Manpy’nin 1813 yılında korkunç bir yangına şahit olmasıyla başlamıştır. Bir binanın beşinci katında meydana gelen bu yangına aşağıdan müdahale edilememiş ve kısa sürede yangın çok fazla büyümüştür. Şahit olduğu bu acı tablo karşısında Manpy eğer yangının çıktığı alanda olay anında hemen müdahale edebilecekleri bir yangın söndürme aracı olsaydı yangın bu kadar büyük felakete sebep olmayabilirdi. Bu düşüncesiyle yola çıkan Manpy bu amaçla kullanılabilecek bir yangın söndürme aracı oluşturmak için çalışmaya başladı. Bu çalışmalarının sonucunda silindir şeklinde bakırdan bir yangın söndürme tüpünü yaptı. İçerinde üçte birlik kısmında basınçlı hava sıkıştırılmış halde, üçte ikisinde ise içinde kul bulunan su ile doluydu. Su bakırdan tüpün içinde bulunan basınç sayesinde alevlerin üzerine püskürtülüyordu. Sonraları önemi daha fazla anlaşılan yangın söndürme tüpünün ilk oluşum hikayesi önemini ortaya koymaktadır.

Günümüzde modern yangın söndürme tüpleri kullanılacağı alana ve söndürülecek malzemeye göre çeşitlenmektedir. Temelde yangın söndürme tüplerinin belirlenmesi herhangi bir yangın anında müdahalenin olumlu sonuçlanabilmesinde büyük önem taşır. Örneğin bir elektrik yangınına müdahale edilecek yangın söndürme tüpü ile kağıt, ahşap, kumaş gibi katı maddelerle oluşan yangını söndürmek için kullanılacak yangın söndürme tüpünün tipi farklılık göstermektedir. Bu sebeple öncelikle yangın tiplerinin belirlenmesi gerekmektedir.  Aksi takdirde yangının söndürülmesi için kullanılan bu araçlar yangının büyümesine dahi sebep olabilmektedir. Son olarak günlük yaşam içerisinde oluşabilecek yangın risklerine anlık müdahalenin en kullanışlı aracı olan yangın tüplerinin düzenli olarak bakımı ve kontrolleri yapılmalıdır. Uzun yıllar kullanılmayarak olası riskler için bekletilen bu araçların bakımı yapılmazsa işlevini kaybedebilir. Böyle bir durum oluşursa yangın sırasında etkisiz kalarak olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalınmasına sebep olabilir. Mutlaka 30 günlük aralar ile yangın tüpleri kontrol edilmeli ve 6 ay arayla bakımı gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda bakımın yapıldığına dair mühür ve etiketler yenilenerek belirtilmelidir.