Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılmalıdır

Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılmalıdır

Yangın anında kıvılcımların yayılarak yangının büyümesini , yayılmasını önleyerek can ve mal kayıplarını yaşamasını engelleyen yangın tüplerinin dolumları ile ilgili bilinmesi gereken önemli şartlar vardır. Bu şartlar bilinmeli ve yangın tüpü firması ona göre tercih edilmelidir. Yanlış yangın tüpü tercihi kendi hayatına dahi mal olabilir.

Dolum ile ilgili bilinmesi gerekenler

30 günlük periyotlar ile yerinde yapılacak bakımlarda firma çalışanları sadece tüpün basınç göstergesini inceleyip kontrol yapmaktadırlar.  Bu kontrolden sonra basın yükselişi veya kaybı yaşayan yangın tüpü bakım ve dolum için servise götürülmektedir. Servise getirilen yangın tüpü hidrostatik basınç testine soktuğu tüpün basın test değerleri istenilen aralıklara yakın ise veya birazcık aşağı veya yukarı ise yangın tüpüne onay vermektedir. Bu durum kesinlikle yanlıştır. İstenilen basınç aralığının orta değerinde olması gereken basınç değerine sahip tüpler sağlıklı olarak çalışacağından bu aralığın dışındaki tüpler boşaltılarak yeniden dolum yapılmalıdır.  Basınç testini geçemeyen tüpler içindeki kimyasalların boşaltılması için kimyasal boşaltma bölümüne giderler.  Burada tetik valfinin bulunduğu alan sökülerek boşaltımları yapılır ve içleri basınçlı su ile farklı kimyasallar için basınçlı kum ile içleri yıkanır. İçleri yıkandıktan sonra dolum haneye gelen yangın tüpü kullanılacağı yere göre farklı farklı kimyasallara sahip kazanlara bağlı doldurma mekanizmalarına bağlanarak yeniden doldurulur.  Dolumu yapılan yangın tüpü kullanılacağa yere getirilerek bina amirine imzalatılan tutanakla teslim edilir.

Yangın anındaki önemi

Yetkisi olmayan firmalarca yapılan dolum sırasında yangın tüpüiçine kireç tozları, farklı söndürme özelliği olmayan ve ucuz olan gazlar, değişik maliyeti düşük kimyasallar doldurulmakta ve tüp maliyeti düşürülmektedir. Bu dolumlar sonrası yangına müdahale etmek için kullanılmak istenen tüp işlevini yerine getirmemkte ve yangın söndürülememektedir. Bu durumlara maruz kalmamak ve firmaca siz yangın tüpünü kullanamamışsınız suçlamasına maruz kalmamak için dolum yetki belgesi olan firmaları tercih etmelisiniz.