Yangın Tüpü Kullanımı

Yangın sırasında kullanılan yangın tüplerinin kullanımı oldukça önemlidir. Yangın tüpünün doğru kullanımı yangının söndürülmesinde etkili bir rol oynarken, yanlış kullanımı yangının büyümesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple yangın tüpü kullanımı doğru bir biçimde olmalıdır. Doğru yangın tüpü kullanımı nasıldır?

Yangın tüpü kullanımı aşama aşama gerçekleştirilmelidir. Fakat yangın tüpü kullanılmadan önce panik yapılmamalıdır. Yangın tüpünü kullanmaya başlamadan önce itfaiye aranmalıdır. Aranılan itfaiyeye doğru ve açık bir adres bildirilmelidir. Tüm bölgedeki kapılar kapatılmalıdır ki, yangının dağılması engellensin. Son olarak yangın tüpü kullanılacak ise sırası ile yangın tüpü kullanım aşamaları şöyledir;

  • İlk yapılması gereken yangın mekanındaki rüzgarı arkanıza almaktır. Rüzgarın arkanızda olması alevlerin sizin bulunduğunuz yönün tersine doğru bir eğim içinde olmasını sağlayacaktır.
  • Yangın tüpünün kullanımı ise alevlerin dibi gelecek şekilde olmalıdır. Yani cihazı alevlerin dibine doğru tutarak püskürtmelisiniz.
  • Alevlerin dibine doğru püskürttüğünüz yangın tüpünü öncelikle yakın mesafeyi söndürecek şekilde kullanmalısınız. Önce önünüzde bulunan alevler daha sonra ileriye doğru bir söndürme stratejisi olarak kullanmalısınız.
  • Yangını tamamen söndürene kadar o bölgeden ayrılmamalısınız.
  • Yangın tüpü, yangın bölgesinde bırakılmamalıdır.
  • Yangının söndürülmesinden sonra, yangın tüpü omuz hizasına asılmalıdır.

Yangın çıkan bir bölgeye müdahale oldukça güçtür. Kişi büyük tehlikelerle karşı karşıya kalabilmektedir. Patlama veya parlama gibi. Büyük hasarlara sebep olabilen yangına ilk olarak görevliler müdahale etmelidir. Yakınlarda bulunan yangın ihbar düğmeleri kullanılmalıdır. Eğer herşeye rağmen yetkililer beklenemeyecek durumda ise yangın tüpleri kullanılmalıdır. Tabi ki yangın tüpleri yukarıda belirttiğimiz gibi doğru biçimde kullanılmalıdır. Yangın sırasında yapılan müdahaleden çok, yangının ilk safhalarında alınan önlemler daha etkili olacaktır.

Yangın sırasında müdahale edebilmek için yangın tüplerini kullanabilirsiniz. Fakat bu kullanım bilinçli kişilerce yapılmalıdır. Yangın tüpünü kullanacak kişi, yangın tiplerini ve bu yangın tiplerine hangi tür madde ile müdahale edilmesi gerektiğini bilmelidir. Aksi halde yangının söndürülmesi mümkün olmayacağı gibi daha da büyümesine neden olabilirisiniz. Mesela, elektrik arızası sebebi ile çıkan yangına asla su müdahalesi yapılmaz. Yada gaz sebebi ile çıkan yangına müdahale edilecek madde katı maddeye göre farklıdır Bu ayrımı yapabilen ve bu konuda bilgi sahibi kişilerce yangın tüpleri kullanılmalıdır. Yangının bitmesi ardından yangın tüpleri herkese açık alanlarda bırakılmamalıdır. Yangın tüpleri toparlanarak omuz hizasına asılmalıdır. Daha sonraki bir yangına önlem olarak da tekrar dolumu mutlaka yaptırılmalıdır. Boş yangın tüplerinin dolumu ihmal edilir ise, hayati tehlikeniz her saniye devam ediyor demektir.