Yangın Tüpü

Yangın Tüpü

Yangın, en fazla görülen felaketler arasında yer almaktadır. Yangının birçok çıkış nedeni vardır. Yangına ilk çıktığı anda müdahale edebilmek son derece önemli bir konudur. Bu noktada “yangın tüpü” konusu devreye girmektedir.

“Yangın tüpü” ilk olarak 1816 yılında yapılmıştır. İlk çıktığı dönemde fazla rağbet görmeyen yangın tüpleri, yangın felaketinin artması ve yıkıcı etkisinin fazlalaşmasıyla çok daha büyük bir ilgi görmeye başladı. Yangın tüpleri uzun süredir kullanılmakta ve doğru kullanıldığında hayat kurtarmaktadır.

Yangın tüpü” konusunda bilinmesi gereken konular vardır. Yangın tüpleri, kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli, holojenli, köpüklü ve kuru metal tozlu olarak çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bu çeşitlerin hepsinin farklı özellikleri vardır ve farklı yangınlarda uygulanmaktadır.

“Yangın tüpü” konusunda garanti 4 yıldır. Bu tüplerin 6 ayda bir kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu kontrollerde manometre basıncının uygun olup olmadığı, söndürme maddesinin akışkanlığını kaybedip kaybetmediği, cihazın tetik mekanizmasının sağlam olup olmadığı gibi konular kontrol edilmelidir.

“Yangın tüpü” ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu, müdahale edileceği zaman uygun mesafede durarak yangına müdahale etmektir. Bunun yanı sıra rüzgarı arkanıza almanız gerekmektedir. Aksi halde yangın tüpünden çıkan madde yangının üzerine etki etmeyecektir.

Yangın tüpü” son derece önemli ve can güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konuyla ilgili gerekli araştırmalar yapılmalı, tüm bilgiler göz önünde bulundurulmalı ve en doğru tercih yapılmalıdır.