Yangın Tüpü

Yangın Tüpü

Yangın son derece yıkıcı etkileri olan, can ve mal kayıplarına sebep olan bir hadisedir. Yapılan araştırmalara göre sadece 1998 ile 2008 arasındaki 10 yıllık süreçte 9 binin üzerinde yangın meydana gelmiş ve bu yangınlarda 3 bin 237 kişi yaşamını yitirmiştir. Yangının çıkmasına en fazla sigara ve elektrik tesisatı sebep olmuştur.

Kısa süre içinde çıkan ve yayılan yangın konusunda en hızlı müdahale yolu “yangın tüpü” konusudur. Her binada hızla ulaşılacak bir noktada bulunması gereken “yangın tüpü” konusuna gereken özen maalesef gösterilmemektedir ve bu son derece yanlıştır.

Yangın tüpü” konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, şartnameye uygun üretimin yapılmasıdır. Yangın tüpünün dış kısmı yangına dayanıklı malzemeden üretilmeli ve özel kırmızı boya ile boyanmalıdır. Ayrıca tüpün içindeki sıvı akışkan ve uygun olmalıdır.

“Yangın tüpü” içerdiği çeşitlere göre sınıflara ayrılmaktadır. Buna göre, kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri, karbondioksitli yangın tüpleri, holojenli yangın tüpleri, köpüklü yangın tüpleri ve kuru metal tozlu yangın tüpleri bulunmaktadır. Hangi yangına hangi tüple müdahale edileceği yönetmelikte bildirilmiştir.

Yangın tüpü” konusunda aletin üzerinde etiketlere dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bu etikette üretici firmanın bilgilerinin yanı sıra yangın tüpü hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. “Yangın tüpü” bakım konusu, garanti tarihi, üretildiği tarih gibi bilgiler bu etiketlerde yer almaktadır ve bu bilgiler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.