Yangın Tüpü

Yangın Tüpü

 

Yangın dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ortaya çıkabilen afetlerden biridir. En ufak bir kıvılcım bir binanın hatta bir evin bile yok olmasına sebep olabilmektedir. Bu duruma ilk müdahale için bazı önlemler alınmıştır. Bunlardan birisi yangına itfaiye ekiplerinden önce müdahale etmek için kullanılan yangın tüpüdür. İlk yangın söndürme tüpü Alman Fizikçi Fuches tarafından 1734 yılında yapıldı. İlk yangın söndürücü yangın esnasında müdahale etmek amacıyla içi tuzlu su dolu cam toplardan oluşmaktaydı. Gelişen teknolojiyle birlikte bugüne kadar yangın tüpü çok fazla değişikliğe uğradı.

Yangın tüpü yangın esnasında yangından yayılan zehirli gazlardan etkilenmemek için kullanılmaktadır. Evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastanelerde vb yerlerde maddi ve manevi hasarları en az sonuçla atlatmak için her yerde bulunması zorunludur. Özellikle insanların kalabalık olarak yaşadığı büyükşehirlerde bu tedbirler kat kat yükseltilmelidir. İstanbul yangın tüpünü her binada bulundurması gereken şehirler arasındadır. En ufak bir yangın tüm binaların hasar görmesine sebebiyet verebilmektedir. Yangın tüplerinin olası bir durumda doğru bir şekilde çalışabilmesi için gerekli kontrol ve bakımlarının yapılması gerekmektedir. Yangın tüpü dolumu için öncelikle tüpler hidrostatik test sürecinden geçmekte sonrada dolumu gerçekleşmektedir. Cihazın içerisindeki söndürme maddesi tam olarak boşaltılmalıdır. Doldurulan madde ambalajı içerisinde doldurulmalıdır ve gövde hidrostatik testten geçmelidir. Tetik mekanizmaları gözden geçirilerek değiştirmeli ve yağlanmalıdır. Manometre testten geçirilmelidir. Gerekli yerlere yerleştirilen yön gösterici levhaların size yangın tüpünü gösterip göstermediğine emin olmalısınız. Olası bir sorunda yangın tüpü servislerinden yardım almalısınız. Yangın tüpü fiyatlarında piyasa da çok fazla seçenek bulabilirsiniz. Bu seçenekler arasında yangın tüpü satışında size cazip gelen elbette düşük fiyatlardır. Sizin dikkat etmeniz gereken nokta ise kullanacağınız cihazın sizi yangın esnasında kurtarabilmesidir. Yani kaliteli malzemelerle amacına uygun üretilen yangın tüpleri hayat kurtarmaktadır. Satın aldığınız yerin size doğru yangın tüpünü satması oldukça önemlidir. Büyük yangınlarda elinizde bulunan kâğıt ve ahşap söndürmek için kullandığınız yangın tüpleri bir işe yaramamaktadır.

Yangın tüpleri hayatınızı kurtaracak kalkan görevi görmektedir. Bu sebeple maddi manevi hiçbir masraftan kaçınmamalı en doğru tercihi yapmalısınız.

Firmamız Yangın Tüpü Dışındada Yangın Merdiveni İmalatı Yapmaktadır Sizlerinde İşyerlerinize Bir Yangın Merdiveni Lazım İse Hiç Çekinmeden Firmamız İle İletişime Geçebilirsiniz.