Yangın Tüpü

Yangın Tüpü

Yangın tüpü yangın gibi afetlerin yaşandığı sırada yangının söndürülmesi için kullanılan araçtır. Yangın tüpü hemen hemen her apartmanda bulunması zorunlu bir ihtiyaçtır.

Yangın tüpü insanların kalabalık olarak yaşadığı toplu her ortamda bulunmak zorundadır. Türkiye de bu konu binaların yangından korunmasına dair yönetmelikle güvence altına alınmıştır. İlk yangın söndürme tüpü Alman fizikçi Fuches tarafından 1734 yılında yapıldı. Oluşturulan ilk yangın söndürücü yangın esnasında müdahale etmek için içi tuzlu su dolu cam toplardan oluşmaktaydı. O günden bu güne teknolojinin de gelişmesiyle birlikte yangın tüpü çok aşama kaydetmiş ve insanların ihtiyaçlarına tam olarak cevap verecek duruma gelmiştir. Teknoloji yangına en çok sebep veren nedenler arasına girmektedir. Yangın söndürme cihazlarının olası bir yangında sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli periyotların yapılması gerekmektedir. Yangın söndürme tüplerinin periyodik bakımı ise TS ISO 11602-2 standardına göre yapılmaktadır. Yapılan her çalışma halka anlatılmalıdır. İstanbul yangın tüpü konusunda yönetmeliklere uyması gereken ve her fırsatta halkı bilinçlendirmesi gereken şehirlerdendir. Kalabalık şehirler çıkan afetlerde daha çok zarar görürler. Satın alınan yangın tüplerinin dolumu sürekli kontrol  edilmelidir.Yangın tüpleri hidrostatik test sürecinden geçirmeli ve cihazın içerisindeki söndürme maddeleri cihazdan tam olarak boşaltılmalıdır.Sorun çıkaran tetik mekanizmaları kontrolden geçirilmeli ve yağlanmalıdır.Yangın tüpünde gerekli yerlere yerleştirilen yön gösteren levhaların yangın  tüpünü işaret edip etmediğinden emin olmalısınız.Baş edemediğiniz herhangi bir sorun sonucunda ise yangın tüpü servisine başvurmalısınız.Yangın tüpünüzü elinize alana kadar size geçici tüp verilmelidir.Yangın tüpü satışı yapan firmaların sizi doğru şekilde yönlendirmelerine dikkat ediniz.Yangın esnasında satın aldığınız tüplerin sizi zor durumda bırakması da olasıdır.Öncelikle hangi yangın tüpünün hangi durumda  kullanılması gerektiği bilinmelidir.A tipi yangın tüpü kağıt ve ahşap yüzünden çıkan yangınlar için,B tipi yangın tüpü ve C tipi yangın tüpü de akaryakıt ve benzinden kaynaklanan yangınların söndürülmesi için kullanılır.Onun dışında D tipi yangın tüpleri kimyasal maddelerin ve E tipi yangın tüpü elektrikten kaynaklanan yangınların söndürülmesi için kullanılır.

Yangın tüpü sahibiyseniz gerekli önlemleri almalısınız. Bilinçli değilsiniz amacına uygun davranan firmalardan yardım almalısınız.

Firmamız Yangın Tüpü Dışındada Yangın Merdiveni İmalatı Yapmaktadır Sizlerinde İşyerlerinize Bir Yangın Merdiveni Lazım İse Hiç Çekinmeden Firmamız İle İletişime Geçebilirsiniz.