Sprink Sistemleri

Sprink Sistemleri

            Sprink sistemleri kurulum amacı, ortaya çıkabilecek herhangi bir yangını söndürmek ve bastırmaktır. Islak boru sprink sistemleri, ilk olarak 1812 yılında İngiltere’de kullanılmıştır.  O dönemdeki sprink istemleri manüel olarak kullanılıyordu. İlk otomatik sprink sistemleri uygulaması, 60 yıl sonra yine İngiltere’de bir fabrikada yapılmıştır.

            Ülkemizde 1950 yıllarında rafinerilerde ve bazı fabrikalarda kullanıldı. 1980 yıllardan sonrada oteller, iş merkezleri ve alışveriş yerleri gibi, önem arz eden yerlerde kullanıldı. Sprink sistemleri uygulaması yapılırken yapılacağı binanın mekanik, elektronik ekipmanları ve binanın kullanım şekli dikkate alınarak yapılmalıdır. Kullanıldıkları alandaki maddenin yanıcılık özelliğine göre, çeşitli sprink sistemleri uygulanabilmektedir. Ama genel olarak yapılan işlem aynı mantığa dayalıdır. Sprink sistemleri, yanıcı madde ile oksijen arasındaki teması ortadan kaldırmak ve ısı halindeki enerjiyi yok etmek için kullanılır. Sprink sistemleri altı guruba ayrılır.

Islak boru sprink sistemleri

Kuru boru sprink sistemleri

Deluge sprink sistemleri

Pre-action sprink sistemleri

Su-köpük sprink sistemleri

Su spreyi sprink sistemleri

           Islak boru sprink sistemleri, diğer sprink sistemlerine oranla, daha geniş bir kullanım alanına sahiptir.  Borularda her zaman basınçlı su bulunur. Kullanılan parçalar az olduğu için, daha güvenlidir.

           Kuru boru sprink sistemleri, daha çok donma riski bulunan bölgelerde kullanılır.  Alarm vanasının üst kısmında, basınçlı hava ya da inert gazı bulunur. Islak boru sprink sisteminden sonra en çok kullanılan sprink sistemidir.

           Deluge sprink sistemleri, daha çok tehlike arz eden, yangının hızlı bir şekilde yayılabileceği yerlerde kullanılır. Deluge sprink sistemleri manüel ya da otomatik olabilir. Sistem devreye girmediği sürece, borularda su bulunmaz.

           Pre-action sprink sistemleri için ıslak, kuru ve deluge sprink sistemlerinin karışımı diyebiliriz. Kaza sonucu çalışmaması gereken yerlerde kullanılır. El yazmalarının, sanat eserlerinin bulunduğu müzeler ve kütüphaneler gibi.

          Su-köpük sprink sistemleri, su kullanarak söndürülmesi mümkün olmayan yanıcı sıvılar, kimyasallar ve kolay alevlenmenin olabileceği yerlerde kullanılan sprink sistemleridir. Yangın esnasında otomatik devreye girer, su-köpük karışımı kullanılır.

         Su spreyi sprink sistemleri, deluge sprink sisteminin tam tersidir. Döşeme bölümü koruma amaçlı yapılmıştır. Sıvı veya gaz yakıt tanklarının, soğutulması için kullanılan sprink sistemleridir. Özellikle hidrojen tanklarındaki patlamaları önleme amaçlı kullanılırlar.